E-vitamiini atsetaat, mis on nüüd otseselt seotud vapingukahjustusega: CDC


Esmakordselt on E-vitamiini atsetaati leitud bioloogilistes proovides, mis on saadud e-sigareti või vapiini kasutamisega seotud kopsukahjustusega patsientidelt (EVALI), teatasid USA haiguste tõrje ja ennetamise keskuste (CDC) föderaalsed terviseametnikud täna.

10 osariigi EVALI patsientide 29 bronhoalveolaarse loputuse (BAL) vedelikuprooviga tehtud testid näitasid kõigis 29 E-vitamiini atsetaati, teatas ajakirjanikele peetud kõne ajal CDC peadirektori asetäitja Anne Schuchat.

E-vitamiini atsetaati tuvastati "universaalselt" ja seni tehtud katsetes pole muid potentsiaalseid toksiine tuvastatud, ütles ta.

Läbimurre

"Need leiud pakuvad otseseid tõendeid E-vitamiini atsetaadi kohta kopsu vigastuse esmases kohas," lisas Schuchat. Kopsu leiud on kooskõlas toote testimisega, mille käigus leiti EVALI patsientide kasutatavates proovides E-vitamiini atsetaati.

Kui reporter küsis, kas see on käimasoleva uurimise läbimurre, vastas Schuchat "jah".

E-vitamiini atsetaat ei põhjusta tavaliselt vitamiinilisandina allaneelamisel ega nahale paikselt manustamisel kahju, kuid varasemate uuringute kohaselt võib see sissehingamisel häirida kopsu normaalset funktsiooni, ütles Schuchat.

Ta märkis ka, et 28-st testitud patsiendi BAL-i vedelikuproovist tuvastati 23-st tetrahüdrokannabinooli (THC), sealhulgas kolmel patsiendil, kes ütlesid, et nad ei kasutanud THC-tooteid. Nikotiini metaboliidid tuvastati 16-st 26-st testitud patsiendi BAL-vedeliku proovist.

CDC teadlased kirjeldavad 8. novembri BAL vedelikuproovi analüüsi tulemusi Haigestumuse ja suremuse nädala aruanne.

Täna kohtuasjade numbrite värskendamisel ütles Schuchat, et EVALI juhtumeid on nüüd 2051 juhtumit 49 osariigis, Columbia ringkonnas ja USA Neitsisaartel. Kolmkümmend üheksa inimest on surnud.

"Juhtumite suundumus näib olevat langustrendis, kuid mõned riigid on endiselt tugevalt kannatanud ja see on jätkuvalt väga aktiivne uurimine," ütles ta.

Schuchat rõhutas, et E-vitamiini atsetaadi leiud ei välista muid võimalikke ühendeid või koostisosi, mis võivad kopsukahjustusi põhjustada. "Puhangul võib olla mitu põhjust," sõnas naine.

Ta lisas, et tema uued järeldused tugevdavad CDC olemasolevaid soovitusi mitte kasutada THC-d sisaldavaid e-sigarette ega vappida tooteid, eriti neid, mis on saadud mitteametlikest allikatest, näiteks sõpradelt või perekonnalt, või ebaseaduslikult turult pärit tooteid, kus toote koostisosad pole teada või võib olla väga varieeruv.

"Kuni E-vitamiini atsetaadi ja kopsude tervise seose parem kirjeldamine on oluline, et E-vitamiini atsetaati ei lisataks e-sigareti või vapinguga toodetele," ütles Schuchat.

MMWR. Internetis avaldatud 8. novembril 2019. Täistekst

Lisateabe saamiseks jälgige Medscape'i Facebookis, Twitter, Instagram ja YouTube.